Reklam Kurulundan BluTV’ye Tüketicinin Üyelik İptal Hakkına Dair 550.000 TL Ceza

T.C. Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu, BluTV’de yer alan ”İstediğin zaman iptal et” şeklindeki abonelik iptal hakkına ilişkin tanıtımlar üzerine 550.059 TL para cezası verdi.

Tüketici şikayetinden, 7 günlük ücretsiz deneme hakkının 28.12.2022 günü saat 03:48’de başlatılarak 04.01.2023 tarihi saat 03:48’de sona ermesinin ardından 358,80- TL yıllık abonelik ücretinin 09.01.2023 tarihi saat 03:49’da kredi kartından tahsil edildiği tespit ediliyor.

Yapılan incelemeler sonucunda ”İstediğin zaman iptal et” ibarelerine istinaden yıllık abonelik satın alan tüketici tarafından abonelik iptali talebinde bulunulduğunda kendisine mevcut aboneliğe ilişkin iptal hakkı bulunmadığının, söz konusu iptal hakkının bir sonraki dönem otomatik olarak yenilecek abonelik dönemine ilişkin olduğunun ve ücret iadesi gerçekleştirilemeyeceğinin söylendiği anlaşılıyor.

Söz konusu ibarede iptal hakkına ilişkin ortalama tüketicinin algılama düzeyi dikkate alındığında kolaylıkla anlayabileceği ve satın alma kararını sağlıklı bir şekilde verebilmesini sağlayacak şekilde herhangi bir koşul veya istisnai duruma yer verilmeyerek satın alma kararının etkilendiği vurgulanıyor.

İptal hakkına dair eksik bilgilendirmede bulunularak anlam karışıklığına sebebiyet verildiği, “İstediğin zaman iptal et” şeklindeki tanıtımlara istinaden abonelik gerçekleştiren tüketici nezdinde dilediği zaman cezai şart ödemeksizin aboneliği feshedebileceğine ve abonelik süresi dolmadan önce istenildiğinde üyelik iptali sağlanarak kalan süreler için bedel iadesinin sağlanabileceğine ilişkin haklı bir beklenti uyandırdığı ancak aksi yöndeki şirket uygulamasının aldatıcı ve yanıltıcı olduğu ve bir mal veya hizmete ilişkin ekonomik davranış biçimini önemli ölçüde bozduğu, tüketicinin normal şartlar altında taraf olmayacağı bir tüketici işlemine taraf olmasına yol açtığı gerekçesiyle haksız ticari uygulama niteliğinde olduğu değerlendiriliyor.

Bu nedenle, reklam veren/ticari uygulamada bulunan BluTV İletişim ve Dijital Yayın Hizmetleri A.Ş. hakkında 550.059-TL idari #para cezası ve anılan reklamlar ile haksız ticari uygulamaları durdurma cezası veriliyor.

Reklam Kurulu para cezası kararı için ⬇️
https://ticaret.gov.tr/data/5d1c9edd13b87615344cd4c8/_341_Reklam_Kurulu_Basin_Bulteni.pdf