Rekabet Kurulundan Meta’ya Günlük 4,8 Milyon TL Para Cezası

Rekabet Kurumu, WhatsApp kullanıcılarına yazılım güncellemesiyle getirilen veri paylaşımı zorunluluğunun kaldırılması için Meta’ya tanınan sürenin dolması üzerine, şirkete günlük 4,8 milyon TL para cezası verileceğini duyurdu.

Rekabet Kurulu, 2021 yılında WhatsApp kullanıcılarına yazılım güncellemesiyle getirilen veri paylaşımı zorunluluğuna yönelik başlattığı soruşturmayla, Meta’nın Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin diğer hizmetlerinde kullanımına son vermesi ve bunu da tüm kullanıcılarına bildirmesine dair geçici tedbir kararı almıştı.

Meta tarafından, bu güncellenmenin Türkiye’de yürürlüğe girmeyeceği ve halihazırda güncellenen versiyona onay vermiş kullanıcılar da dahil olmak üzere tüm kullanıcıların WhatsApp’ı tam işlevsellikle kullanmaya devam edebilecekleri, bu kapsamda Türkiye’deki kullanıcıların söz konusu güncellemeye onay vermelerini talep eden bildirimler almayacakları belirtilmişti.

Meta’ya 346 milyon TL para cezası verilen soruşturmanın sonucunda, şirketin veri birleştirme yoluyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği tespit edildi. Meta’nın Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirerek sosyal ağ hizmetleri ile çevrimiçi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı ve pazara giriş engeli yarattığı belirlenmişti.

Ayrıca Meta’ya, ihlalin giderilmesi ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesi için yükümlülükler getirildi ve ihlali sonlandırmak için alacağı tedbirleri 9 Aralık 2023 tarihine kadar Rekabet Kurumu’na bildirmesi istendi.

Kurul, uyum tedbirinin hayata geçirilmesinden önce Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetleri arasında verilerinin birleştirilmesine onay veren kullanıcılardan yeniden onay almasını istedi. Kullanıcılara gösterilecek ekranın, kullanıcıları doğrudan onaylamaya yönlendirmeyen, kullanıcıların reddetmesi halinde de uygulamayı kullanabileceklerine yönelik bilgilendirmeleri içeren ve dolayısıyla onay vermek istemeyen kullanıcılara da aynı kolaylıkta bu imkanı sağlayan ekranlar olması talep edildi.

Meta tarafından nihai olarak Kuruma sunulan öneriler yeterli bulunmadı ve yeni çözüm önerisi sunması talep edildi. Kurulun getirdiği yükümlülük kapsamında Meta’nın “Nihai Uyum Çözümü”nü Kuruma sunması için belirlenen son tarih olan 11 Aralık 2023 aşıldı. Bunun üzerine, Kurul, 12 Aralık 2023 tarihinden başlamak üzere, Nihai Uyum Çözümü’nün Rekabet Kurumu kayıtlarına girmesine kadar her gün için 2022 yılı gayri safi gelirleri üzerinden 4 milyon 796 bin 152 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Bugün 10 Ocak 2024 itibarıyla para cezası 140 milyon lirayı aşarken, ceza tutarı her gün artmaya devam edecek.

Kaynak👇
https://lnkd.in/de32eQti