Kişisel Veri Hakları Rehberimiz Yayında

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 7 Nisan 2016’da ülkemizde yürürlüğe girdi.

Verini Koru ekibi olarak bu anlamlı günde ,7 Nisan 2022 tarihinde kişisel verisi işlenen herkes için farkındalık oluşturmak amacıyla “Kişisel Verilerin Üzerindeki Haklarının Farkında Mısın?” adlı bir rehber hazırladık.

Rehber’de neler var?

Günlük yaşamımızın her anında birçok kişisel verimizi paylaşıyoruz. Hazırladığımız bu Rehber, bankacılık faaliyetlerinizden internetteki gezintilerinize, sosyal medya paylaşımlarınızdan çevrimiçi alışverişlerinize, öğrenim hayatınızdan AVM’lerdeki ziyaretlerinize, iş hayatınızdan sağlık hizmetlerinize yani hayatınızın her alanında sizlerin kişisel verilerini işleyen kişi ve kurumlara karşı hangi haklara sahip olduğunuz ve bu hakları nasıl kullanabileceğiniz konusunda sizlere yol göstermeyi amaçlıyor.

Rehber’in ilk bölümünde kişisel verileriniz üzerinde sahip olduğunuz hakların neler olduğu 20 başlık altında günlük hayattan örnekler ve emsal kararlarla somutlaştırılarak ele alınıyor.

Rehber’in ikinci bölümünde ise kişisel verileriniz üzerinde sahip olduğunuz hakları nasıl kullanabileceğiniz, veri sorumlusuna nasıl başvuru yapabileceğiniz, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na nasıl şikayette bulunabileceğiniz ve bu konuda dikkat etmeniz gerekenlerin neler olduğu ile kişisel verilerinizle ilgili olarak diğer hukuki başvuru yöntemleri günlük hayattan örnekler ve emsal kararlarla ele alınıyor.

Rehber’in son bölümünde ise kişisel verileriniz üzerindeki haklarınızı kullanırken yardımcı olabilecek çeşitli dilekçe ve başvuru formu örnekleri sizlere sunuluyor.

Rehber’e buradan ulaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar ve bolca farkındalık dileriz!