Akıllı Cihazlar Kişisel Verilerinizi Gizlice İşliyor Olabilir Mi?

Teknoloji günlük rutinlerimizi önemli ölçüde etkiliyor. Eskiden bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz birçok sahne hayatımızın olağan bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki, aynı evin içinde farklı odalarda bulunan kişiler iletişim kurarken telefon kullanır, yemek yaparken tarif defterine bakmak yerine sadece malzemelerin eklenmesiyle hafızasındaki tarifi uygulayan robotlar geliştirilir hale geldi.

Durmaksızın gelişen bu teknoloji, “akıllı cihazları” da beraberinde getirdi. Artık sadece cihaz üzerindeki ekrana ya da tuşa dokunarak cihazın yazılımındaki eylemleri gerçekleştirmesini sağlayabiliyoruz. Ancak bu teknolojinin evlerimize girmesi hatta giyilebilir teknolojilerle bedenimiz üzerinde taşınabilir olmasıyla, ne yazık ki birtakım hak ihlalleri de yaşanıyor.

Kullandığımız akıllı cihazlar, kişiselleştirilmiş deneyimi sağlamak amacıyla, bizlerin talimatıyla yaptıkları eylemleri, bu cihazları kullanırken yaptığımız tercihleri vb. hususları kayıt altına alıyor. Söz konusu veriler, somut olaya göre değişkenlik göstermekle birlikte bazı hallerde kişisel veri niteliği taşıyabiliyor. Örneğin yemek yapan mutfak robotuna, size uygun yemek tariflerini listelemesi için alerjiniz olan malzemelerin bilgisini girdiğinizde, sağlık verinizi paylaşmış oluyorsunuz. Benzer şekilde akıllı buzdolapları ile alışveriş alışkanlıklarınız ya da dolap kapaklarındaki ekran üzerine aldığınız notlarla yine kişisel verilerinizin kaydedilmesi gündeme geliyor. Konuya ilişkin son haber, Çin’den geldi. Marketing Türkiye haberine göre, Çin’de üretilen bir akıllı kahve makinesi, kullanıcı bilgilerini kaydediyor ve bu bilgileri belirli merkezlere gönderiyor[1].

Özetle sahibi olduğunu düşündüğünüz cihazlar, bilginiz ve izniniz olmadan yürütülen veri işleme süreçleriyle, verilerinizin yeni sahibi haline geliyor. Verini Koru ekibi olarak kullandığınız akıllı cihazlara ilişkin varsa size başta bildirilen veri işleme politikalarını dikkatlice incelemenizi, eğer veri işleme politikasında gösterilen işleyişin dışında bir veri işleme olduğunu düşünüyor iseniz, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında ilgili kişi olarak haklarınızı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İlgili kişi olarak haklarınızın neler olduğunu ve bunları kullanmak isterseniz neler yapmanız gerektiği konusunda hazırladığımız rehberi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

[1] Haber için bkz. https://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/kahve-makineniz/ , Erişim Tarihi: 17.06.2022.

 

Bu yazı Verini Koru gönüllüsü Merve Özel tarafından hazırlanarak, 07.07.2022 tarihinde sitemizde yayınlanmıştır.