Tüketicilerin Yapay Zekaya Dair Endişeleri Gündemde!

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Teknoloji Ofisi, tüketicilerin yapay zeka endişelerini ele alarak, bu endişelerin nasıl geliştiğinden gerçek dünyada üçüncü taraflarca nasıl uygulandığına kadar teknolojinin yaşam döngüsünü kapsayan bir blog yazısı yayınladı. FTC yayınladığı bu içerikte, tüketicilerin özellikle nelerden endişe duyduğunu ve hangi zararlarla karşılaştıklarına dair önemli tespitlerde bulundu. Buna göre, tüketicilerin endişelerini 3 ana grupta toplanıyor.

1. Yapay zekanın geliştirilmesine/eğitilmesine dair endişeler:

Tüketiciler web’de paylaştıkları bir içeriğin daha sonra rızaları olmadan mesleklerini/geçim kaynaklarını ellerinden alabilecek ya da büyük firma avantajlarına katkıda bulunabilecek bir yapay zeka modelinin geliştirilmesinde kullanılmasından endişe duyuyorlar.

Yapay zekanın nasıl oluşturulduğuna ilişkin bir diğer endişe işe ses kayıtları noktasında. Tüketiciler çağrının kaydedilebileceğini belirten bir mesaj duyduktan sonra müşteri destek çağrılarına devam etme konusundaki çekincesini dile getirerek, kaydın daha sonra sesini kullanarak bir yapay zekayı eğitmek için değerlendirileceğinden endişe duyuyor.

2. Yapay zekanın çalışmsı ve kullanıcılarla nasıl etkileşim kurduğuna dair endişeler:

Tüketiciler yapay zeka aracılığıyla işlem yapılan sistemlerde yaşanan yanılgı ve yanlışlıklardan da endişe duyuyorlar. Örneğin, kimlik doğrulama için kullanılan yüz tanıma sistemlerinde yaşanan yanılgılardan şikayet ediyorlar.

Sıkça bahsedilen bir diğer endişe ise, yapay zeka destekli hizmet botlarıyla iletişim kurmaya çalışırken tüketicilerin yaşadığı sorunlarla ilgili. Örneğin, bir teslimat platformunun yüklenicisi, bir algoritmanın onları platformdan atmaya karar vermesi durumunda gerçek insanlarla iletişim kurmakta zorlandıklarını belirtiyor.

3. Yapay zekanın gerçek dünyada nasıl uygulandığına dair kaygılar:

Büyük dil modellerinin, görüntü oluşturma sistemlerinin ve daha fazlasının giderek daha karmaşık hale gelmesiyle, insanı makineden ayırmak zorlaşıyor.

Bu sebeple tüketiciler, yapay zeka ürünlerinin, kötü niyetli aktörler tarafından mevcut dolandırıcılıkların ölçeğini veya karmaşıklığını artırmak için kullanılabilecekleri yönündeki endişelerini dile getiriyor. Bu durum da tüketicilerin yapay zeka tarafından desteklendiğine inandıkları dolandırıcılık ve sahtekarlıklarla ilgili bir dizi şikayette bulunması ile ortay konuluyor.

Bu yazı Verini Koru gönüllüsü Sema Selek tarafından hazırlanarak, 09.10.2023 tarihinde sitemizde yayınlanmıştır.