Online Flört ve Kişisel Veri Mahremiyeti

Aşk Tanrısını Ararken Gizliliğinize Dikkat Edin!

“Ruh eşinizi” bulmak için online flört sitelerini ve uygulamalarını mı kullanıyorsunuz? Peki, bu uygulamaların sizinle ilgili birçok bilgiyi , sosyal alışkanlıklarınızı ve hatta cinsel yönelimleriniz gibi hassas bilgilerinizi toplayabileceğinin, işleyebileceğinin ve muhtemelen yayabileceğinin de farkında mısınız? Bu uygulamaları kullanırken aşağıdaki faydalı ve basit önemleri almayı ihmal etmeyin:

✔️ Kişisel verilerinizin nasıl işleneceğiyle ilgili bilgilendirmeleri her zaman okuyun. Özellikle hangi verilerinizin toplanacağını, bunları kimlerin hangi amaçlarla işleyeceğini, kişisel verilerinizin ne kadar süreyle saklanacağını, reklam veya başka sebeplerle üçüncü kişilerle paylaşılıp paylaşılmayacağını anlamaya çalışın.

✔️ Kayıt olurken sadece uygulamayı kullanmak için gerekli olan bilgilerinizi verin. Gizlilik ayarlarınızı kontrol edin ve uygulamayı kullanmanız için zorunlu olmayan verileri toplayan ayarları devre dışı bırakın. Uygulamanın akıllı telefonunuzda kayıtlı dosyalara erişmesini veya kamera ve mikrofon gibi özelliklerini kullanmasını engelleyin ya da kısıtlayın. Uygulamanın cihazınızın konum bilgilerine erişimini gerekmedikçe kapatın.

✔️ Bu tür uygulamalara kayıt olurken her zaman kullandığınız e-posta adresiniz yerine ad ve soyad bilgilerinizi içermeyen başka bir e-posta adresi kullanabilirsiniz. Ayrıca gerçek isminiz yerine takma ad da kullanabilirsiniz. Böylece herhangi bir ifşa durumuna karşı -istemsizce ya da kazayla da olsa-daha güvende olacağınız gibi başka flört uygulamalarında yer alan ve iletişim kurmak istemediğiniz kullanıcıların sizi takip etmesini de engellemiş olursunuz.

✔️ Aynı sebeplerden -ve ayrıca flört uygulamasının sizinle ilgili daha fazla bilgiye ulaşmasını önlemek için- daha hızlı ve kolay dahi olsa başka sosyal uygulamalardaki profillerinizle giriş yapmayın (arama motorları, müzik servisleri gibi).

✔️ Fotoğrafınızı paylaşırken bir kez daha düşünün. Gerçekten herkes tarafından kolaylıkla tanınabilir olmak mı istiyorsunuz? Fotoğrafınızın indirilmesi ve arama motorunda aratılmasıyla sizinle ilgili birçok bilgiye ulaşılabileceğini biliyor muydunuz? Mümkün olduğunca profil fotoğrafınızın izin verdiğiniz ve iletişim kurmak istediğiniz kişilere ulaşılabildiğine emin olun.

✔️ Fotoğraflarınızı ve videolarınızı flörtleşme sitesine koymadan önce mutlaka iki kere düşünün, özellikle de bu fotoğraflar müstehcenlik içeriyorsa.

✔️ Her zaman için:

  • Fotoğrafların ne amaçla kullanılacağını flörtleşme sitesinin iyi açıklandığından emin olun.
  • Yüzünüzün de bir kişisel veri olduğunu unutmayın. Biyometrik veriler yasadışı amaçlar için ( yüz tanımanın artık akıllı telefonların kilidi olduğunu da göz önünde bulundurarak) kullanılabilir ya da üçüncü kişilere bilinmeyen sebeplerden aktarılabilir.

✔️ Genel olarak kredi kartı ve ödeme bilgilerinizi web siteleri ve uygulamalarla paylaşmaktan kaçının. Aynı şey flörtleşme uygulamaları için de geçerlidir.

✔️ Yabancılara kendinizle ilgili çok fazla bilgi vermeyin ve her zaman ihtiyatlı olun. Örneğin, bazı kullanıcılar konuşma esnasında sizin paylaştığınız bilgilerin ekran görüntüsünü alabilir. Siz konuşmadan çıksanız bile bunu engellemek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden kiminle konuştuğunuza ve kendinizi kime açtığınıza dikkat edin. Son zamanlarda çok sinsice ve hızlıca artan bir başka tehditse “catfishing” denilen yöntemdir. Terim sahte bir kimlikle kurban hakkında şantaj amacıyla ya da başka kullanıcıları rahatsız etmek hatta yasadışı faaliyetlerde kullanmak amacıyla bilgi edinmek veya veri toplamak için kullanılır. Bu gibi flörtleşme sitelerini kullandığınızda kendinizle ilgili daha fazla bilgi verme ve böylece ne yazık ki böyle bir faaliyete daha kolay kurban gitme ihtimaliniz vardır.

✔️ Mümkünse, site veya uygulama tarafından toplanan verilerinizi düzenli aralıklarla silin. Uygulamayı daha fazla kullanmamaya karar verdiğinizde hesabınızı silin ve hesabınızla ilişkili tüm bilgilerin de nasıl silinebileceğini öğrenin.

✔️ Online flörtleşme uygulamalarını birkaç basit önlemle daha güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz, örneğin daha karmaşık ve güçlü bir şifre kullanabilir, bu şifreleri sık sık değiştirebilir ve uygulamaları daha güvenlik iyileştirmeleri içeren yeni sürümleriyle güncelleyebilirsiniz. Çok faktörlü doğrulama da uygulama tarafından sağlanmışsa kullanılabilecek bir güvenlik yöntemidir.

✔️ Çocuklar bu gibi online flörtleşme uygulamalarını ve sitelerini kullanmamalıdır. Bu sadece bu uygulamaların onlar için uygun olmadığından değil hepsinden de ötesi çocukların zararlı insanların kurbanı olmaya daha yatkın olması ve farkında olmadan hassas verilerini yaymaya daha müsait olmalarından (banka ve kart şifreleri gibi) dolayıdır. İtalyan Gizlilik Yasası yalnız 14 yaşından itibaren çocukların kendi başlarına kişisel verilerinin işlenip işlenemeyeceğine karar verebileceğini belirtmiştir. Bu yaştan önce ebeveyn sorumluluğu esastır. Eğer flörtleşme uygulaması tüm aile bireylerinin ulaşabileceği bir yerdeyse ( akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi) bunlara bir kısıtlama getirilmesi ya da kısıtlı kullanıma sahip profillerin oluşturulması çocukların bu uygulamalara erişimini engellemek açısından iyi bir fikir olabilir.

Bu yazı İtalya Veri Koruma Otoritesi (GPDP) tarafından yayınlanmış olup Ekibimizden Özge Delibalta tarafından Türkçe’ye çevrilerek 25.02.2022 tarihinde sitemizde yayınlanmıştır. Orijinal kaynak: https://www.gpdp.it/web/guest/temi/internet-e-nuove-tecnologie/dating-online (E. T. Şubat 2022) 

Öğrenin, farkında olun, koruyun. Mahremiyet her şeydir!