Akıllı Telefonlardaki Mikrofonlar Gizlice Dinleme Yapıyor mu?

Hepimiz, bir noktada telefonumuzda bir arkadaşımızla tartıştığımız bir ürünün reklamını görmüşüzdür. Örneğin öğle yemeğinde bir arkadaşınıza tatile ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirsiniz ve aniden seyahat reklamlarının bombardımanına maruz kalabilirsiniz veya bir gözlük almanız gerektiğini gerektiğini söylediğinizde alakalı onlarca reklamla karşılaşmanız olsası. Birçok kişi akıllı -mobil- telefonlarımızın bizi dinlediğinden şüpheleniyor olsa da teknoloji camiasındaki fikir birliği bunun doğru olmadığı yönündeydi. Hatta Facebook çıkıp bunu açıkça reddetmek zorunda kalmıştı. Son zamanlarda çıkan haberlere göre bazı pazarlama şirketleri dinliyor olabilir ya da en azından öyle olduklarını iddia ediyor.

ABD’nin önde gelen pazarlama şirketi Cox Media Group (CMG), ‘‘hedefli reklamlar satmak için” konuşmaların dinlediğini itiraf etti. CMG pazarlama ekibi, şirkete yeni müşteriler çekmeye yönelik hazırladıkları bir tanıtım içeriğinde, müşterilerin akıllı telefonları, akıllı TV’leri ve diğer cihazlarındaki yerleşik mikrofonlar aracılığıyla dinlediğini ve bu müşteriler hakkında veri toplayıp, reklamverenlere hedefe yönelik hizmet verdiklerini açıklıyor.

Şirkete göre, “gerçek zamanlı gündelik konuşmalara dayalı” veri toplama amacıyla tüketicilerin konuşmaları akıllı cihazlardaki gömülü mikrofonlar aracılığıyla dinlenebiliyor. Bu veri toplama yöntemi CMG tarafından “Aktif Dinleme” olarak adlandırılıyor ve reklam hedefleme amacıyla kullanılıyor. CMG’nin Aktif Dinleme teknolojisi, potansiyel müşterileri günlük konuşmalar aracılığıyla gerçek zamanlı olarak tespit edebildiğini iddia etse de bu özelliğin mevcut cihazlarda olup olmadığı kesin değil ancak CMG bunu “bugün mevcut” olan fütüristik bir pazarlama aracı olarak tanıtıyor.

CMG’nin dijital stratejiden sorumlu başkan yardımcısı tarafından yazılan bir belgeye göre, “Evet, telefonlarımız bizi dinliyor” ve “CMG, iş avantajınız için kullanabileceğiniz teknoloji yeteneklerine sahip.” ifadeleri yer alıyor. Tartışmalara neden olan bu gönderi daha sonra kaldırılsa da ilgili gönderi 404 Media tarafından arşivlendi.

“Günlük konuşmalarında hizmetlerinize olan ihtiyaçlarını aktif olarak tartışan potansiyel müşterileri hedef alabilseydiniz, bu işletmeniz için ne anlama gelirdi? Hayır, bu bir Black Mirror bölümü değil; bu Ses Verileri ve CMG, bunu iş avantajınız için kullanma becerisine sahip,”

Gönderide, müşterilerin yeni bir telefon satın aldıklarında hizmet şartları aracılığıyla telefon dinlemeyi kabul ettikleri için “telefonların ve cihazların sizi dinlemesinin ve üçüncü tarafların bu verileri toplamasının yasal” olduğu iddia ediliyor. Özellikle akıllı asistanların kullanılması ile birlikte cihazların her zaman dinlemesi gerektiği anlamına geldiği ileri sürülüyor. CMG’nin bir işletme için bir kampanyayı nasıl ele alacağını, özellikle tüketici profilleri oluşturarak ve ilgili konuşmaları ayarlamak için yapay zekadan yararlanarak ve yatırım getirisini izlemek için işletme web sitesine yerleştirilmiş pikselleri takip ederek nasıl ele alacağını da ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Şirkete göre işletmeler, işlerini büyütmek istedikleri 10 veya 20 mil yarıçapındaki belirli bölgeleri ayarlayabilir ve daha sonra birisi hizmetleri için pazarda olduğunda gerçek zamanlı olarak bilgilendirilebilir. CMG ekibinin gerçekten yapabileceğini söylediği şeyi yapma becerisine sahip olup olmadığı ise belli değil.

Akıllı telefonlar, kullanıcının rızası olmadan gizlice dinleme yapamaz. Ancak bazı durumlar ve uygulamalar, kullanıcının bilgisi dahilinde sesli komutları veya sesli aramaları algılayabilir. Örneğin, sesli asistanlar (örneğin, Siri, Google Assistant) etkinleştirildiğinde cihaz sesi algılayabilir.

Bununla birlikte, bazı kötü amaçlı yazılımlar veya zararlı uygulamalar, kullanıcının izni olmadan sesleri kaydetmeye veya göndermeye çalışabilir. Bu nedenle güvenilir uygulamaları kullanmak, telefonunuzun mikrofonunu etkinleştiren uygulamalara dikkat etmek ve uygulama izinlerini düzenlemek önemlidir.

Kaynak:

  1. https://web.archive.org/web/20231214235444/https://www.cmglocalsolutions.com/blog/active-listening-an-overview
  2. https://www.documentcloud.org/documents/24224884-how-voice-data-works-and-how-you-can-use-it-in-your-business-cmg-local-solutions?ref=404media.co
  3. https://web.archive.org/web/20240102172242/https://www.404media.co/cmg-cox-media-actually-listening-to-phones-smartspeakers-for-ads-marketing/